بررسی علل پاره شدن تسمه تایم

بررسی علل پاره شدن تسمه تایم

علت پاره شدن ناگهانی تسمه تایم

اگر دوست دارید یک ماشین سالم و سر حال داشته باشید و بدون هیچ گونه مشکلی در جاده رانندگی کنید پیشنهاد می کنیم به جای توجه ویژه تنها  به آب و روغن خودرو به تسمه تایم خودرو هم دقت لازم را  داشته باشید. شما می توانید هر چند وقت یکبار این قطعه کاربردی را مورد بررسی قرار داده و از صحت و سلامت آن مطمئن گردید. پاره شدن تسمه تایم یکی از رایج ترین اتفاقاتی است که ممکن است رخ دهد و گاها تبعات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

پاره شدن تسمه تایم جزء اتفاقاتی است که می توان به راحتی از بروز آن جلوگیری نمود اما در صورت پارگی می تواند خطرات جدی با خود به دنبال داشته باشد. به طور معمول شرکت های مختلف خودرو سازی عمر مفید تسمه تایم  خودرو را در دفترچه های راهنمایی عنوان کرده اند اما بهترین انتخاب مراجعه به تعمیرگاه مناسب و بررسی میزان سلامتی تسمه تایم است. با ما همراه باشید تا با بررسی علل پاره شدن تسمه تایم از به وجود آمدن هر گونه حوادث ناگوار جلوگیری کنید.

نشانه های پاره شدن تسمه تایم

شایان ذکر است پاره شدن تسمه تایم می تواند در بحرانی یا بد ترین شرایط برای شما اتفاق بیافتد! زیرا طبق آمار های ارائه شده به طور معمول پاره شدن تسمه تایم در حین حرکت اتومبیل رخ می دهد. نشانه های پاره شدن تسمه تایم کدام است:

 • از موتور خودرو صدای کلیک کلیک یا تیک تیک شنیده شود؛ به طور استاندارد دندانه های تسمه تایم که با قرقره در ارتباط است کاملا نرم و بی صدا حرکت می کند اما اگر به صورت اتفاقی تسمه خراب یا پاره شده باشد ممکن است صدا های ذکر شده شنیده شود.
 • بعد از روشن نمودن خودرو دود سیاه خارج شود؛ اگر تسمه تایم خودرو دچار کشیدگی یا ساییدگی شده باشد مخلوطی از سوخت و هوا به درون محفظه احتراق راه می یابند که سبب مختل کردن فرآیند سوخت شده و دود سیاهی از خودرو هنگام روشن شدن خارج می شود.
 • در استارت زدن خودرو مشکل دارید؛ به طور کل تسمه تایم به قرقره هایی متصل می باشد که سبب حرکت میل لنگ می شوند. در این هنگام اگر تسمه شما دچار هر گونه مشکلی باشد بر روی سرعت استارت زدن و راه اندازی موتور خودرو تاثیر مستقیم می گذارد.
 • مشاهده و سرویس دوره ای تسمه تایم؛ گاها با سرویس خودرو شاهد ترک های کوچک و جدا شدن قسمتی از دندانه های تسمه خواهید بود، در این هنگام متوجه پاره شدن تسمه تایم خواهید شد پس با تعویض آن از به وجود آمدن خسارات احتمالی جلوگیری کنید.
 • قدرت خودرو بسیار کم شده است.
 • موتور بیش از اندازه گرم می شود.
 • روغن خودرو نشتی داشته باشد.
 • و…

عوارض پاره شدن تسمه تایم

با بررسی نشانه های آسیب دیدن تسمه تایم اگر متوجه این امر خطیر شدید  (و حین حرکت هستید ) اگر خودرو خاموش شد به هیچ عنوان اقدام به استارت زدن نکنید. این امر طبیعی است که بعد از خاموش شدن خودرو بخواهید که آن را روشن کنید اما با این کار سبب ایجاد آسیب های بسیار جدی به سایر قسمت های خودرو خواهید شد و شما باید در اولین فرصت با شماره امداد خودرو در شاهین شهر تماس بگیرید و از خدمات سریع و حرفه ای مجموعه آبان امداد خودرو بهره ببرید.

با دانش فنی کافی و بررسی وضعیت و علائم تسمه تایم می توانید از پاره شدن احتمالی آن جلوگیری کنید و به موقع اقدام به تعویض آن نمایید. این امر از وارد شدن خسارت های بسیار زیاد جلوگیری می کند و شما می توانید با خیالی آسوده و بدون دغدغه  در جاده رانندگی کنید.

یکی از راه هایی که کمک می کند شما از سلامت تسمه تایم خود مطمئن شوید، قرار دادن خودرو روی دنده یک است. در این حالت اقدام به هل دادن خودرو کنید، اگر خودرو حرکت نکرد شما خوش شانس هستید، تسمه تایم شما سالم است. اما اگر خودرو حرکت کرد مطمئن باشید تسمه تایم خودرو پاره شده و در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام به تعویض آن کنید.

از مهم ترین عوارض پاره شدن تسمه تایم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سبب برخورد پیستون به سوپاپ ها می شود که صدای ضربه بلندی به گوش می رسد
 • احتمال آسیب رسیدن به سیلندر و پیستون ها بسیار زیاد است
 • دما و فشار بسیار زیاد سبب سوراخ شدن پیستون ها خواهد شد
 • در خودرو هایی مانند ریو اگر تسمه تایم پاره گردد می تواند کل موتور خودرو را تحت شعاع و آسیب قرار دهد
 • سبب شکستگی و خم شدن سوپاپ ها می شود
 • سبب اسیب دیدن بادامک و سیلندر ها خواهد شد
 • و…

روش های جلوگیری از پاره شدن تسمه تایم

یکی از روش های جلوگیری از پاره شدن تسمه تایم تعویض آن در فواصل مسافتی است که سازنده های خودرو مشخص نموده اند. هر چند عمر تسمه تایم ها کاملا متفاوت می باشد اما به طور معمول باید هر ۱۰۰ هزار تا ۱۶۰ هزار کیلومتر تسمه تایم خودرو را تعویض نمایید.

امروزه بیشتر تسمه تایم ها از لاستیک تولید می شوند و با گذشت زمان دچار فرسودگی می گردند پس پیشنهاد می کنیم هنگام تعویض تسمه تایم، واتر پمپ های خودرو را هم تعویض نمایید. این دو قطعه عمری مشابه دارند. زمانی که تسمه برداشته شود دسترسی به واتر پمپ ها بسیار آسان می گردد که یک موقعیت مناسب برای رسیدگی به سایر قسمت های خودرو است. به طور کلی می توان با توجه به علائم و نشانه ها متوجه عیب موجود در خودرو شد که مرتبط به مباحث عیب یابی موتور خودرو از روی صدا ها و نشانه ها می شود.

روش های جلوگیری از پاره شدن تسمه تایم:

 • بیش از اندازه از دور بالای موتور استفاده نکنید. استفاده از دور های بیش از ۴۰۰۰ در دقیقه و ایجاد شتاب بالا به صورت ناگهانی یا کاهش ناگهانی شتاب با استفاده از موتور سبب پاره شدن تسمه تایم می گردد.
 • با توجه به سرعت خودرو از دنده مناسب استفاده نمایید. اگر در سر بالایی ها یا هنگام عبور از دست انداز یا موانع از دنده نا مناسب استفاده نمایید سبب ایجاد فشار نا مناسب به سوپاپ های موتور، مقاومت بالای بادامک برای صاف شدن و در نتیجه پارگی تسمه تایم می گردد.
 • استفاده طولانی مدت و مدام از خودرو. در فواصلی معین حین سفر های طولانی مدت به خودرو در جاده استراحت دهید تا از پارگی تسمه جلوگیری به عمل آید.
 • از چرب شدن تسمه تایمی که بر اثر روغن کاری سر میل لنگ به وجود می آید جلوگیری کنید.

اقدامات لازم برای تعمیر تسمه تایم پاره شده در جاده

تسمه تایم قطعه‌ای کاربردی و بسیار حساس است. این قطعه هر چند اگر خریداری شود شاید قیمت کم و مناسبی داشته باشد اما اگر به موقع رسیدگی های لازم و تعویض آن صورت نگیرد، پارگی آن می تواند خسارت و آسیب های زیادی به سایر قسمت ها وارد کند و هزینه بسیاری را به راننده تحمیل نماید.

به همین منظور ما به شما یادآوری می کنیم که  اقدامات لازم برای تعمیر تسمه تایم پاره شده در جاده چیست؟ اگر  در حین رانندگی تسمه تایم خودرو پاره شود، اولین اتفاق توقف کامل خودرو و خاموش شدن آن است، در این حالت به هیچ عنوان اقدام به روشن کردن مجدد خودرو نکنید چرا که با هر بار استارت زدن هزینه‌ی بیشتری باید برای تعمیر خودرو پرداخت نمایید، پس در اولین فرصت با یک امداد خودرو تماس بگیرید. خدمات یدک کش در شاهین شهر آماده خدمت رسانی به شما در سریع ترین زمان می باشد.

اگر تسمه پاره شود و شما استارت بزنید موتور زمان بندی خود را از دست می دهد و بار ها و بار ها به سوپاپ ها برخورد می کند. این امر شکستن و خم شدن سوپاپ ها را به دنبال دارد و در ادامه پیستون ها هم آسیب جدی می بینند.

بررسی های منظم و قرار دادن خودرو در شرایط مطلوب با سرویس و نگهداری آن می تواند از مرگ نا بهنگام موتور جلوگیری نماید. مهم ترین نکته ای که در مبحث پاره شدن تسمه تایم باید مورد توجه قرار بگیرد، پیشگیری از پارگی و توجه به صدا های خارج شده از خودرو است. پس هر زمان که صدا هایی خاص از خودرو خارج شد به اولین تعمیرگاه مراجعه کرده و خودرو را مورد بررسی قرار دهید.

ویژگی های تسمه تایم خوب

هر خودرویی که از کارخانه به صورت صفر کیلومتر  خارج می شود تسمه تایمی مجزا دارد. در نگهداری و تعویض آن دقت نمایید تا از بروز هر گونه آسیب به موتور و سایر قسمت های خودرو جلوگیری کنید. حال اگر خودروی خریداری شده شما کار کرده باشد باید به خرید و تعویض تسمه تایم آن توجه ویژه ای کنید.

ویژگی های تسمه تایم خوب کدام است:

 1. مناسب ترین تسمه تایم، از جنس اچ ان بی ار HNBR می باشد
 2. تسمه تایم فابریک و اصل بعد از باز شدن از بسته بندی بوی تیز و آزار دهنده نمی دهد
 3. هنگام کشیدن تسمه تایم حرکت نوسانی بالایی داشته باشد
 4. تسمه تایم دارای دندانه های یک اندازه باشد
 5. بسته بندی تسمه تایم کاملا مرتب بوده و لیبل استاندارد داشته باشد
 6. از فروشگاه های معتبر و شناخته شده خرید کنید
 7. و…

از مناسب بودن تسمه تایم با مدل خودرو خود مطمئن شوید این امر کمک می کند تا مناسب با خودروی خود یک قطعه کاربردی تهیه نمایید و از اتلاف وقت و هزینه های شما جلوگیری به عمل آید. یکی از راه هایی که کمک می کند تا تسمه تایم مناسب خریداری کنید عنوان کردن مدل خودرو و برند تسمه تایم هنگام خرید به فروشنده است،  یا اگر اقدام به  خرید آنلاین تسمه تایم کردید به ویژگی ها، برند و مدل تسمه برای هر خودرو توجه نمایید.

برچسب ها: بدون برچسب

نظر بگذارید

قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *


− 3 = یک